A válsághelyzet az építőipari termelésre is hatással volt

Az építőipart sem kerülte el a járványügyi korlátozások hatása, a lakásépítéseket a vásárlóerő alakulása mozgatja, az üzleti beruházások viszont egyelőre ütemterv szerint haladnak, de az iparág fellendítéséhez szükség lenne a felpörgetésükre a közületi beruházásokkal együtt – így kommentálták az MTI-nek nyilatkozó elemzők a legfrissebb építőipari statisztikai jelentést.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése szerint idén augusztusban az építőipari termelés 13,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az épületek építése 17,1 százalékkal, az egyéb építményeké 8,9 százalékkal csökkent. A júliusihoz mérten 1,9 százalékkal, a májusi mélyponthoz képest pedig 11,1 százalékkal emelkedett az építőipar szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelése.

Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője szerint a gyenge bázisnak, valamint az elmúlt hónapokhoz képest növekvő teljesítménynek köszönhetően mérsékeltebben csökkent augusztusban az építőipari teljesítmény éves összevetésben. Az elemző szerint az építőipar kilábalása lassú és elhúzódó lehet. Az építőipar teljesítményét leginkább továbbra is a rendelésállomány alakulása határozza meg. Ennek visszaesését részben az uniós források kifutása, részben pedig az önkormányzati, állami és vállalati beruházások visszafogása okozza, ami a mérséklődő bevételekhez, illetve a vírushelyzet miatti bizonytalansághoz köthető.

Az új lakások áfakulcsának 5 százalékra csökkentése a lakásépítéseknek ismét lökést adhat, ám az ágazat teljesítményének magas szinten tartásához szükség van a nagyobb építkezések felpörgetésére is – tette hozzá Regős Gábor.

Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője rámutatott: az építőipari visszaesés mértéke több érintett ágazattal összehasonlítva továbbra sem kiugró, de úgy tűnik, hogy ez az ágazat sem tudta függetleníteni magát a korlátozások hatásaitól. A teljesítmény éves csökkenése várakozásai szerint 9-10 százalék lesz.

Jelezte: ha nem történik meg a várakozásoknak megfelelő V-alakú, viszonylag gyors helyreállás, amire erősebb második hullámos korlátozások esetén egyre több esély van, akkor keresleti oldalról érheti majd negatív hatás az iparágat a vásárlóerő elhúzódó csökkenése miatt. Szerinte ez elsősorban a lakásberuházásokat, a magánépítkezéseket és a felújításokat húzhatja vissza, de az utóbbira januártól már indul is egy kormányzati támogatási program. A jóval jelentősebb volument képviselő üzleti és ipari célú beruházások azonban egyelőre az eredeti menetrend szerint zajlanak, és hosszan elhúzódó válság nélkül ebben nem is várható érdemi változás – tette hozzá.

Forrás: MTI