A PTE közleménye kiemelte: az először húsz esztendeje megrendezett Solar Decathlon nemzetközi építőipari innovációs verseny célja, hogy egyetemi kutatói csoportok működjenek együtt ipari partnerekkel, támogatókkal energiahatékony épületek, mintaotthonok tervezésére, megépítésére.
A Solar Decathlon versenyen mérnökhallgatók kreativitására és innovációs képességére építve olyan energiatudatos épületet kell tervezniük, amelynek létrehozásában egyetemi kutatói csoportok, valamint ipari szereplők is együttműködnek, és amelyek a jövő generációi számára mintaotthonként szolgálnak.
A pécsiek megújuló energiahordozókra alapozott és a fenntarthatóságot szem előtt tartva megtervezett többfunkciós lakóházának tervezőcsapata 17 másikkal mérkőzik meg a németországi Wuppertalban június elején a Solar Decathlon Europe-on. Az eseményen a Pécsen előépített, majd szétszerelt és kamionokkal elszállított házat két hét alatt kell ismét megépíteniük.
A pécsiek épületüket a városban maradó, egyetemet végzett fiataloknak tervezték, annak északi homlokzatán a káros anyagokat megkötő zöldfelület, a déli oldalon pedig egy – a napenergiát, a passzív energiát hasznosító – naptér helyezkedik majd el.
A ház ökológiai szempontból plusz energiás lesz, azaz emissziója negatív. A csapat célja, hogy ez ne csak az épület üzemeltetésére legyen érvényes, hanem az egész életciklusra, amibe az építkezés is beletartozik.
A versenyépületet az előzsűri beválasztotta az a nyolc projekt közé, amelyek a Solar Decathlon versenyt követően még három évig aktív részesei lesznek a „Wuppertal-i Fenntarhatósági Mintapark” bemutató tereinek- közölték.
Forrás: PTE/MTI