1883 és 1887 között újabb épületrészekkel és neobarokk toronnyal bővítették. Ennek eredményeként az U alakú, közép- és oldalrizalitokkal tagolt, egyemeletes kastély főhomlokzata elvesztette korábbi szimmetriáját. A kastélyban 101 helyiség található, a bejárata előtt áll a család leghíresebb tagjának, gróf Festetics Györgynek a szobra, aki kiemelten fontosnak tartotta a kultúrát.
A kastély 20 termén keresztül mutatják be, hogyan éltek a főurak a 18., illetve a 19. században. A tükörteremben például minden héten tartanak operett koncerteket.
A Festetics-kastély parkja természetvédelmi területnek minősül. A park hátsó kijáratával szembeni területen kapott helyet a vadászati kiállítást és a történelmi modellvasút kiállítást befogadó új épület. Ezen felül ott található a pálmaház és a hintókiállításnak helyet adó korábbi kocsiház is.
A háborút viszonylag épségben átvészelte
A második világháborút a kastély és Keszthely is viszonylag jól átvészelte. Az események nem okoztak komoly pusztítást a városban, szerencsére a Festetics-kastély épülete, bútorzatának egy része és könyvtára is épen maradt.
A könyvtár úgy menekült meg, hogy a fosztogatásokat megelőzendő a könyvtári szárnyat az ott elraktározott berendezési tárgyakkal együtt elfalazták. A könyvtár gyűjteményéből később az értékesebb példányokat a fővárosba szállították, majd beolvasztották az Országos Széchényi Könyvtár gyűjteményébe. Ezeket a könyveket később más kötetekkel pótolták.
Az elővigyázatosság ellenére végül a kastély berendezésének nagy része a háború során és utána szétszóródott. Több kisebb berendezési és dísztárgy tisztázatlan körülmények között tűnt el a háború zűrzavarában és utána. Több bútort a hévízi fürdőkórházba menekítettek, melyek megrongálódtak, így később Budapestre, az Iparművészeti Múzeumba szállították azokat restaurálásra.